Klaasist ööd metsas ja mere ääres

Tagasi

juuni 20, 2017

Jõelähtmel on metsa ja kaldapealse vahele kerkinud kompaktne klaasjas kuuptahukas, mis peidab oma peegelseinte taga ootamatut eluruumi.

Et minimajal on peegelklaasidest seinad, peegeldub ümbritsev loodus neilt vastu sedavõrd unikaalsel moel, et maja muutub teatud nurga alt looduskeskkonnas paiguti märkamatuks või mis veelgi omapärasem – on justkui osa sellest. Toas on kõik elamiseks vajalik – vesi ning veekeetmise võimalus, esmased vajaminevad nõud, dušinurk ja tualettruum ning voodi. Ruumis sees olles avaneb vaade ümbritsevale peaaegu kõikides suundades, ent väljast sisse tänu peegelklaasidele ei näe. Kõik see muudab ÖÖD majakese omapäraseks ning romantiliseks.

AirBnB äri kogub populaarsust “ÖÖDe puhul on tegemist hotellitoa mõõtmetes väikemajaga, mis võimaldab majutusäriga alustada kiirelt ja valutult sisuliselt igal pool,” selgitab uudse kontseptsiooni üks väljatöötajaid ning ettevõtte juhatuse liige Jaak Tiik, kelle sõnutsi sündis idee ise tegelikult lihtsast tõdemusest, et AirBnB äriks sobiv kinnisvara on hakanud viimastel aastatel kiirelt kallinema ning lühimajutuse äri seevastu on küllaltki perspektiivikas ja selges kasvutrendis. “Tootlikkus selles valdkonnas on praegu kaunis hea, seda iseäranis Tallinna mõningais piirkondades,” jätkab Tiik ja toob näiteks Kalamaja, kus idee autorite hinnangul on mitmeid kohti, kuhu saab ÖÖD hotellitoana paigaldada. “Samas on AirBnB täituvus ning keskmise öö maksumuse hinnad väga head.

Samalaadseid kohti on Eestis kindlasti väga palju ja esialgne huvi meie maja vastu on seda ka mitmekordselt tõestanud. Pikas perspektiivis näeme me oma turgu kindlasti ka väljaspool Eestit, eelkõige Kesk-ja Lõuna-Euroopas ning PõhjaAmeerikas,” räägib Tiik. Ei vaja ehitusluba Lisatõuke selle kontseptsiooni väljatöötamisele andis Tiigi sõnul tõdemus, et AirBnB turul pakutavad pinnad on väga ebavõrdse kvaliteeditasemega ning kunagi ei tea täpselt, milline on renditava pinna tegelik seisukord. “Me üritame hoida taset võimalikult võrdsena kõikides ÖÖD majades,” lausub ta.

Esimesena valminud ÖÖD maja suurus on 18 m² ja see on Tiigi sõnul varustatud kõige vajalikuga, mis tänapäevases eluruumis leiduda võiks – duširuum, wc, multimeediumisüsteem ning korralik kaheinimesevoodi. Kuna maja ehitusalune pind on alla 20 m², ei vaja see ehitusluba – piisab teatisest kohalikule omavalitusele. Tulevikus valmib ÖÖD maja juba tehases ning tarnitakse paigalduskohta autol täiskomplektsuses, kaasa arvatud mööbel. “Kui vundamendipostid on valmis, toimub paigaldus ühe tööpäeva jooksul. Hiljem saab maja ka ühes tükis sama hõlpsalt ära viia ning edasi müüa, kui maaomanikul tekivad uued plaanid,” valgustab Tiik. Nii kodumaal kui ka võõrsil uus nähtus Tiigi ütlust mööda ÖÖD majadele täpselt samasugust kontseptsiooni turul praegu pole. “Meile teadaolevalt sarnase disainiga maju Eestis kindlasti keegi ei paku ning meile teadaolevalt ka maailmas mitte. ÖÖD kontseptsioonile kõige lähemal on Soomes klaasist iglud, milles Jaapani turistid käivad virmalisi vaatlemas,” sõnab Tiik. Et praegu ollakse veel päris alguses, siis väga suuri lubadusi kasvuks Tiik veel anda ei taha. “Tagasiside ning huvi meie majade vastu on olnud oodatust suurem, seda enam, et tulime oma kontseptsiooniga välja ehitusturu mõttes n-ö hapukurgihooajal, novembri lõpus,” sõnab ta ja lisab, et sihiks on seatud kasvada nii jõudsalt kui võimalik.

ÖÖD

ÖÖD esimene, prototüüp-maja valmis ehitusplatsil, kuid on konstrueeritud nii, et seda saab hiljem valmistada tehases ja transportida täisvarustuses ehitusplatsile ning vajadusel ka sealt ära. Maja kütab niiskuseeraldajaga LG soojuspump, mis kuumal suvepäeval toimib ka konditsioneerina, vesi ja kanalisatsioon toimivad aga täpselt samal põhimõttel nagu tavalises eluhoones. Off-grid versioon vajab täiustamist Tootearenduse vaatevinklist on ettevõte praegu ametis kahekordse klaasmajaga, mis on põrandapinnalt kaks korda suurem kui olemasolev hotellituba.

“Lisandumas on ka Ameerika sihtturule suunatud versioon, mis vastab paremini sealsete klientide nõudmistele – eelkõige on seal oluline suurus,” kostab Tiik. Veel käib töö off-grid versiooni kallal. “Sisuliselt tähendab see, et elektritoide on lahendatud päikesepaneelidega ja WC toimib ka ilma veeta asukohtades, kus elektri ja veevarustuse kohaleviimine on kas liiga kallis või suisa võimatu,” selgitab Tiik ja lisab, et off-grid mudelit saavad nad pakkuda ka kohapeal kokkupanemise võimalusega, juhuks kui suuremad veokid või kraanad kohale sõita ei saa. Probleemiks võib saada liigne märkamatus Peegelklaas kui ÖÖD maja läbiv teema sai valitud kahel põhjusel: et tagada hea vaade ümbruskonnale ja samas muuta hoone võimalikult vähemärgatavaks ja loodusesse sulanduvaks. “Näiteks, kui paigaldada ÖÖD maja kuhugi metsa vahele, siis hakkab hoone peegeldus tööle nii, et möödakäija ei pruugi maja märgata enne, kui on sellest mõnekümne meetri kaugusel – seda on meie majaga ka juba juhtunud,” märgib Tiik.

“Loomulikult me teame ka, et nagu igal klaashoonel on ka meie oma puhul oht, et linnud võivad peegelduse tõttu maja mitte märgata ning vastu hoonet lennata. Selle probleemiga seoses teeme koostööd teemale spetsialiseerunud ettevõttega Salu OÜ,” avaldab ta küsimusi ennetades. ÖÖD esialgne idee oli Tiigi sõnutsi majade kasutamine just linnaruumis, küll aga on ettevõte nüüdseks müünud maju rohkem loodusesse kui linnaruumi. “Oleme saanud palju tagasisidet, et soovitakse linnast põgeneda ning looduses mugavalt ööbida. Telgis ööbimise ees on eelisteks ju pesemisvõimalus. Pole tarvis tassida linu, patju, tekke jne,” ütleb mees.

Kui vundamendipostid on valmis, toimub paigaldus ühe tööpäeva jooksul. Hiljem saab maja ka ühes tükis sama hõlpsalt ära viia ning edasi müüa.

ÖÖD uudiskirju tellides on Teie e-posti aadress turvaliselt salvestatud. Teile kuvatakse uued postitused ning teated. Me austame Teie privaatsust ja postkasti – saate igal ajal tellimuse tühistada.